Universal Merchant Bank Ghana Tertiary Awards 2022 Nominees

Universal Merchant Bank Ghana Tertiary Awards, the national tertiary students initiative by CrossMark Marketing releases the list of qualified nominees for the 2022 Universal Merchant Bank Ghana Tertiary Awards.

The Ghana Tertiary Awards is the highest level of Award Scheme granted to the over 300,000 students within the 340 Tertiary Institutions, as a form of recognition of their works and efforts to the development of Ghana.

It is to Award students whose lives have changed their society positively, through their contribution(s) in the area of their work even though they are students.

See the full list of qualified nominees below;

BEST STUDENT OF THE YEAR

  • Abdullah Mohammed Arafat (Legend) – UPSA
  • Esther Amma Bempah (Esther) – University of Ghana Legon
  • Wendell Nyumetei (Wendell GH) – University of Ghana Legon
  • Victor Kofi Norgbedzi (Victor Khay) – UHAS
  • Sumaila Mohammed (SOFT) – UPSA
  • Mithela Koomson – Crystal Galaxy College
  • Simon Delali Atiegar (Simon Delali) – KNUST
  • Precious Pinto – Crystal Galaxy College
  • Priscilla Addo – Crystal Gallaxy College
  • George Apusiwini (King George) – University of Ghana Legon
  • Victoria Afatsao – Crystal Galaxy College
  • Samuel Amos Ofosu (Nana B) – University of Ghana
  • Isaac Kofi Amoah (Education) – UCC
  • Charlotte Frimpong – Crystal Gallaxy College
  • Abdul Jawad Abdallah Lawal (Jawad Lawal) – SDD-UBIDS
  • Sandra Osabu Tagoe – Crystal Galaxy College
  • Khadija Iddrisu (KHADY) – Ghana Institute of Journalism
  • Amanfo Florence (NANA AMA) – Presbyterian College of Education, Akropong-Akuapem
  • Gideon Asumang (MACLAIN) – GIJ
  • Mabel Obeng (MABEL OBENG) – UPSA
  • Celebrities Friend (Celebrities Friend) – ATU
  • Emmanuel Apraku (Emmanuel Apraku) – Central university
  • George Yawson Maclean (Bra Scifer) – Accra technical university
  • Sumaila Mohammed (Soft) – University of professional studies
  • Anoff Anim (Anoff Anim) – University of Bradford
  • Liticia Brantuo (Ticia) – University of Ghana, Legon
  • Raphael Adjei (Abodie Alpha) – University of Ghana, Legon
  • Samuel Mensah (Samuel Mensah) – Accra Technical University
  • Rexford Otoo Judah (Rexford Otoo) – University of Ghana, Legon
  • Portia Ameho – Crystal Galaxy College
  • Seth Ashigbui (Seth Ashigbui Guru) – University of Education, Winneba
  • Alexander Owusu (Anti Ama) – MAMPONG TECHNICAL COLLEGE OF EDUCATION
  • Brainy Nuongtah Lenwood (Brainy) – University of Professional Studies, Accra
  • MASHUD ABUBAKAR SAFYAN (Kafabah) – Accra Technical University
  • Prince Agyemang (Prince) – Kumasi Technical University
  • ANTWI DANIEL (KWAHU NII BA) – ACCRA TECHNICAL UNIVERSITY
  • Isaiah Amo Mensah (IAM) – Kwame University of Science and Technology
  • LAURENCE JERRY GOMASHIE (ATTACKER) – UNIVERSITY OF PROFESSIONAL STUDIES, ACCRA 
  • Magdaline Donkor (Magdaline) -St. Louis College of Education
  • Simon Delali Atiegar (Simon Delali) – Kwame Nkrumah University of Science and Technology (KNUST)
  • WENDELL NYUMUTEI (WENDELL GH) – UNIVERSITY OF GHANA
  • Richard Kofi Ayensu (Richie) – University of Ghana, Legon
  • Victor Kofi Norgbedzi (Victor Khay) – University of Health and Allied Sciences (UHAS)
  • AKI-OLA AZIZ (AKI-OLA) – UNIVERSITY OF GHANA
  • Mercy Senam Abley (Senam) – Kwame Nkrumah University Of Science And Technology
  • Richeal Tutuwaa Boateng (Richeal Boateng) – University of Ghana
     

    BEST STUDENT ACTIVIST

     
  • Samuel Amos Ofosu (Nana B) – University of Ghana
  • Esther Amma Bempah (Esther) – University of Ghana Legon
  • Bright Yao Afeku (Bright-Kelvin) – University of Ghana Legon
  • Abdul Baasit Shaibu (Abdul Baasit) – ATU
  • Zaki Iddrisu (Iddrisu Zaki) – Wisconsin Kumasi Campus
  • Yakubu Alice (Alice TalkWorld) – University of Ghana
  • Sylvester Amedza (Papasly) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Sumaiya Awal Guissida (Awal Sumaiya) – GIJ
  • Sulemana Abdul Muhymeen (Barrister) – Bagabaga College of Education
  • Richard Nii Lantei Okai (Rocky Fella) – ATU
  • Redeemer Kelie Dzramado (R Kelie) – University of Ghana
  • Michael Kwaku Bram Mintah (Michael) – Legon
  • Martison Tosin Rebecca (Martison Tosin Rebecca) – UPSA
  • Laurence Jerry Gomashie (Attacker) – UPSA
  • Kwadwo Ye-large Ye-large (Dr kwadwo Yelarge) – UCC
  • Joseph Samuel Kofi Doba Arthur (Joesam) – GCTU
  • Isaac Kofi Amoah (Education) – UCC
  • Gideon Kumi Appiah (GKA) – Legon
  • Frank Tsikata (Tsikata) – Legon
  • Edward Osei Owusu (Mr Edward) – Legon
  • Dora Goodhead (Goodhead) – WISCONSIN
  • Edmund Grahl (Kwame Sugar) – UCC
  • Brainy Nuogtah Lenwood (Brainy) – UPSA
  • Bicknim Obeng Adjei (Elson Adjei) – University of Ghana Legon
  • Ashiraf Salaudeen (Ashiraf) – UPSA
  • Antwi Manu Daniel (Danny Bhoy) – Koforidua Technical University
  • Aisha Ibrahim (Aisha Ibrahim) – KNUST
  • Affedzie Yanful Abdullah (Babs E Mart) – UEW
  • Abubakar Adams (SkyGee) – University of Ghana Legon
  • Abdul Sallam Akonbangre (Abdul Sallam Akonbangre) – SDD-UBIDS

BEST STUDENT IN ENTREPRENEUR

  • Princess Amankwa-Sakyi (Ewura’s Makerover – Glam Hub) – UPSA
  • Nicholas Gyamfi (White Box Media) – University of Ghana Legon
  • Joyce Akpade (Jad’s Closet) – University of Ghana Legon
  • Jessica Bamane Bozie (JB Bozie) – Central University
  • Tsogbe Ewoenam Sperah – Accra Technical University
  • Geyheart Obeng Rendolff (Kay’s Wardrobe) – Legon
  • Afari Janet (Equah Pokuwah) – GH Schools
  • Moses Taetteh (Mois) – ATU
  • Haniat Yussif – University of Ghana
  • Mohammed Latifa (Sista Latifa) – University of Ghana Legon
  • Masarat Affini (Kesh) – ATU
  • Winnifred Kyere Agyemang (Nifred) – UCC
  • Winnifred Amankwah (Adwoa Sika) – KNUST
  • Wendy Ampah Baduah (Adwoa Baduah) – Knustford University College
  • Wendell Nyumutei (Wendell GH) – University of Ghana Legon
  • Timothy Banks (BANKS) – ATU
  • Thywill Adzafi (Garvey) – St Francis College of Education
  • Sarlomey Nhyira Otoo (Nhyira) – Legon
  • Ruth Ngoley (Rutvert) – University of Ghana Legon
  • Rosemond Yaa Asantewaa (Asantewaa) – ATU
  • Richmond Nsogurime Akagre (Richmond Nsogurime Akagre) – ATU
  • Rebecca Kwasi (Miss Rebecca) – Legon
  • Priscilla Owusu Banahene (Bana) – University of Ghana Accra City Campus
  • Precious Fandoh (Ama Precious) – University of Ghana Legon
  • Pearl Dede Amoah (MelaninGoddess) – ATU
  • Moses Tetteh (Mois) – ATU
  • Mirabel Akushika Akwei (Mimis Thrift) – ATU
  • Mary Antwiwaa Sarpong (NaEphya) – ATU
  • Mariam Ganiyu Abdul Logout) – ATU
  • Logojo Darley Patricia (Trisha’s Shop) – ATU
  • Kpene Amuzu Emmanuel (OBIDI) – Multimedia Institute of Ghana
  • Joyce Naa Adjeley (Adjey Ley) – Kumasi Technical University
  • Joseph Coffie Tetteh (Joelyn Frames) – IPMC
  • Joel Elorm Tawiah (Castell) – ATU
  • Joan Tehoda (Joan Tee) – University of Ghana Legon
  • Jevaneal Elorm Kudayah (Lormi) – ATU
  • Jacob Nana Kwame Boateng (White Idoll) – UCC
  • Ivy Ama Amanfu (Prastic) – ATU
  • Ivy Akpotosu-Nartey (Nartz Designez) – University of Ghana Legon
  • Isaiah Amo Mensah (IAM) – KNUST
  • Harriet Akosua Frimpomaa Kwakye (Hariet Akosua) – GIJ
  • Godwin Kekeli Amegatsey (GodwinKhelly) – University of Ghana
  • Gideo Asumang (MCLAIN) – GIJ
  • George Etornam Becke-Thatchroot (Phronesis) – WISCONSIN
  • Genyo Nichola (Pepe Jr) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Florence Baffoe (Ewurama Danzerl) – UEW
  • Faisal Issah (Kingperry) – UPSA
  • Eunice Pokuaa Agyekum (Abena Opokua) – ATU
  • Eunice Agbenorku (Eunice Eyram) – ATU
  • Esther Okyere (Esther) – KNUST
  • Esther Ewurama Asare (Ewurama) – University of Ghana Legon
  • Ernestina Tinkorang Kyeremeh (Tina) – UNER
  • Eric Bioh (Eric Bioh) – GIJ
  • Enam Benardern Adenyo (Enam) – University of Ghana Legon
  • Elvera N Donkey (Lovert) – Sunyani Technical University
  • Elderwise Tuffour Codjoe (Lily) – St Francis College of Education
  • Effah Daniel (Danybeats) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Edward Asante Ofori (Edward Asante Ofori) – University of Ghana Legon
  • Ebenezer Nkpe (Kisss) – ATU
  • David Delali Aganya (Dr Dave) – KNUST
  • Daniel Essel Dadzie (Essel) – GIJ
  • Christine Mensah (Samosa) – University of Ghana Legon
  • Chief Addysam (Chief Signature) – KNUSTFORD UNIVERSITY
  • Bismark Anarfi (Bismark Anarfi) – ATU
  • Bernice Afful (Maame Ama) – GIJ
  • Benedicta Akuorkor Pappoe (Benedicta Pappoe) – ATU
  • Ashiraf Salaudeen (Ashiraf) – UPSA
  • Andrews K Honyedzi (Andrews K Honyedzi) – AAMUSTED
  • Anass Lamptey (Florida Natey) – ATU
  • Amanfo Florence (Nana Ama) – Presbyterian College of Education
  • Akadro Kristoson Afeke (Kwaku Kris) – St Francis College of Education
  • Agnes Adu Gyamfi (Arkosuah Maud) – St Louis College of Education
  • Affedzie Yanful Abdullah (Babs E Mart) – UEW
  • Adolf Amankwah Asare (Adolf) – AAMUSTED
  • Abraham Nii Addo (Abraham Nii Addo) – UPSA
  • Affedzie Yanful Abdullah (Babs E Mart) – UEW
  • Asnet Acheampong Bonsu (De_Shitor-Bar) – UPSA

BEST STUDENT IN ENGINEERING/INNOVATION

  • Robert Adjei (Nana Adjei Sikapa) – ATU
  • Kpnene Amuzu Emmanuel (OBIDI) – Multimedia Institute of Ghana
  • Isaac Assan (Gentle Bilz) – ATU
  • Terabo Theresah Amana – Regional Maritime University
  • Henrietta Padikie Narh (Hetty) – Ho Technical University
  • Emmanuel Donkor (Ben Dorzy) – ATU
  • Ebenezer Aggrey Mills (Ohene) – Central University
  • Emmanuel Takyi (Celebrities Friend) – ATU
  • Ayariga Anthony Anthony David (David) – Tamale Technical University

BEST STUDENT HEALTH CARE

  • Evelyn Kunutsor (Dela) – Marthin Luther King Health Training School
  • Ali Toffic Mohammed (Ali) – UENR
  • Harriette Afi Mliwomo Awuku (Afi Awuku) – KAAF University College
  • Randolf Akuetteh Djanie (Randolf) – 37 Nursing and Midwifery Training College
  • Ruben Nyarko Sarpong (Ruben) – Saviour Church Nursing & Midwifery Training College
  • Princes Obeng (Young Chris) – UCC
  • Nana Kojo Desmond (Dessy) – KAAF University College
  • Morris Gborie Ampomah (Morris) – University of Ghana, Legon
  • Michael Addo (Jim Myke) – Wisconsin
  • Levin Lartey (Levin) – University of Ghana Legon
  • Leticia Gyasi (LG) – WISCONSIN
  • Leonard Antwi (LEO) – WISCONSIN
  • Kwadwo Ye-large Ye-large (Dr kwadwo Yelarge) – UCC
  • Godwin Kyereboah (Qwaicu Preman) – UCC
  • Cassandra Williams Danquah (Adepa) – Narh Bita College
  • Dorien Donkor (Dorien) – WISCONSIN
  • Antonio Yayrator Korkuvi (Antonio) – University of Ghana, Legon
  • Alhassan Bakwori Seidu (Miah) – University of Ghana, Legon
  • Abigail Boakye Yiadom (ABIMOS) – WISCONSIN

BEST STUDENT IN ACADEMICS

  • Grace Apeka Aviah (Ewurabs) – University of Ghana
  • Thomas William Adofo (#Legoo) – ATU
  • Marina Fatima Coffie – Crystal Gallaxy College
  • Sylvester W.E Aziblame (Sylvester Aziblame) – UMAT
  • Stephen Boadi (Stephen) – UEW
  • Martina Awuah – Crystal Galaxy College
  • Portia Ameho – Crystal Galaxy College
  • Seth Ashigbui (Seth Ashigbui Guru) – UEW
  • Sandra Ohene Nyarko (Mharmhie Ssandy) – Multimedia Institute of Ghana
  • Richeal Tutuwaa Boateng (Richeal Boateng) – Legon
  • Rexford Walters (Philosopher Walters) – ATU
  • Prince Agyemang (Prince) – Kumasi Technical University
  • Precious Fandoh (Ama Precious) – University of Ghana Legon
  • Michael Boakye Acquah (Michael Acquah) – UPSA
  • Lawrence Tetteh (Hon. Lawrence) – Mount Mary College of Education
  • Jonathan Tetteh (Jonathan Tetteh) – KNUST
  • Jacob Kwesi Yaro (Jacobson Kwesi Yaroson) – Koforidua Technical University
  • Iddrisu Abdul-failu (Abdul-failu) – Gambaga College of Education
  • Gerald Arthur (Gerald Arthur) – Takoradi Technical University
  • George Yawson Maclean (Bra Scifer) – ATU
  • Faustina Kumi (Faustina Kumi) – ATU
  • Enoch Akwasie (King Destiny) – ATU
  • Emmanuel Awuku (Manuel) – Wesley College of Education
  • Elizabeth Owusu Gyamfi (Multico Ice) – UCC
  • Elisha Acheampaong Darko (Captain Pages) – UEW
  • David Manu Amunte (Mr Daves) – UEW
  • Ayisi Felix Krampah (Ayisi Felix Krampah) – Legon
  • Alhassan Bakwori Seidu (Hassan) – University of Ghana Legon
  • Adams Joseph (Adams Joseph) – ATU
  • Abdullah Salisu (Babies) – ATU

BEST STUDENT SOFTWARE DEVELOPER/INFORMATION TECHNOLOGY

  • Samuel Selorm Kwame Agbenyo (Sonnytech) – University of Ghana Legon
  • King David Dzineku (King David) – UENR
  • Boateng Oduro Kelvin (Coding Ba) – UENR
  • Acquah Richmond Yaw (White) – ATU
  • Samuel Selorm Agbenyo (Sonny) – University of Ghana
  • Owusu Kwame Ansah (Kwame Shaker) – Kumasi Technical University
  • Jeremiah Seth Oduro (Jeriwins) – Presbyterian College of Education
  • James Kuffordji (Nana Kwame) – Pentecost University
  • Elizabeth Ankomah Atuobi (Nana Atuobi) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Elikem Asuo Mawena (Elikem) – GCTU
  • Gideon Kofi Salami (SalamiTech) – Central University

BEST STUDENT IN COMMUNITY/SOCIETAL DEVELOPMENT/PEER MENTORING

  • Florence Nightingale Adu-Gyamfi – University of Ghana
  • Richard Owiredu Sasu (Kros) – University of Ghana Legon
  • Jennifer Naa Bampoe (JNB) – University of Ghana
  • Youth Arise Ghana (Youth Arise Ghana) – University of Ghana Legon
  • Victor Kofi Norgbedzi (Victor Khay) – UHAS
  • Thomas William Adofo (#Legoo) – ATU
  • Tetteh Benjamin (Min. Benjamin) – KNUST
  • Tayi Methuselah (Methuselah) – ATU
  • Suwesu Sulemana (Mr Suwesu) – Bagabaga College of Education
  • Sumaiya Awal Guissida (Awal Sumaiya) – GIJ
  • Sulley Deku (Sulley Deku) – Knustford University
  • Suad Saani Issaka (Suad Saani Issaka) – University of Ghana
  • Simon Delali Atiegar (Simon Delali) – KNUST
  • Selina Thompson (Araba Thompson) – GIJ
  • Raphael Adjei (Abodie Alpha) – University of Ghana
  • Rachel Dedeyoower Tetteh (Dede) – ATU
  • Prince Kwofie Fordjour (Oheneba) – ATU
  • Paul Wudome (Paul Wudome Jnr) – Ho Technical University
  • Numbo Foundation (Numbo Foundation) – Islamic University College
  • Nana Yaa Nyamekye Acquah (Nana Yaa) – University of Ghana Legon
  • Nana Obiri-Yeboah Aborampah (OB-Yeboah) – University of Ghana
  • Mantey Owusu Louis (Louis) – KNUST
  • Leonard Antwo (LEO) – WISCONSIN
  • Kofi Amgbo (Kofi Amgbo) – Valley View University
  • John Wilberforce (Nana Kwame) – Marshalls University College
  • Jessica Tiwah Safo (Maame Tiwah) – University of Ghana Legon
  • Israel Amaglo (Capbless) – ATU
  • Isaac Kesse (Nana Yaw Agyei Kesse) – Multimedia Institute of Ghana
  • Georgina Nyarko Oppong (Afia Adowa) – GIJ
  • George Aquinas (Aquinas Foundation) – UCC
  • Gabriel Nicholas Mensah (Gabbyzoe) – UCC
  • Frederick Sam (Level 200) – UCC
  • Frank Odei (Hon. Frank) – ATU
  • Farida Mensah Ibrahim (Farida) – ATU
  • Eugene Boafo Gyamfi Edward (Kwame Eugene) – University of Ghana Legon
  • Enoch Ato Nyamson (Burna Foundation) – UCC
  • Eddie-Anum Paul Tuglo (ANUM) – UCC
  • Ebenezer Nkpe (Kisss) – ATU
  • Ebenezer Kobina Parker (Parker) – University of Ghana Legon
  • Dorcas Asiedu (Dorcas) – Knustford University College
  • Clare Kaba Asewe (Cherub Savannah) – GIJ
  • Cassandra Ama Boakye (Cassie) – ATU
  • Carlos Klaye (Don Carlos) – UEW
  • Braimah Issahaku (Issahaku) – UEW
  • Bicknim Obeng Adjei (Elson Adjei) – University of Ghana Legon
  • Benjamin Oheneba Qwesy Crentsil (Mr Crenstil) – University of Ghana Legon
  • Bashiru Musherifatu (Winebells) – ATU
  • Asiedu Emmanuel (Sir Lincoln) – ATU
  • Asante Frank (Senior Rockstar) – ABETICO
  • Appiah Justice Owusu (Old Station) – Mampong Technical College of Education
  • Amarlai Dorcas (Amalina) – University of Ghana Legon
  • Adofo Baah Emmanuel (Khay) – UEW

BEST STUDENT JOURNALIST(TV/RADIO/BLOGGING/REPORTER/WRITER)

  • Peprah Frimpong Seth (GH Frimpzy) – UENR
  • Opare Amoah Emmanuel (Viscount The Blogger) – University of Ghana Legon
  • Jacob Ayarigah (Jake) – Flash Prime Media Institute
  • Zakari Sadik (Tertiary) – Bagabaga College of Education
  • William Asirifi Agyei (Willie The Blogger) – GIJ
  • Sylvia Akonnor Amponsah (AkuaBlaq) – University College of Health and Well-being
  • Stephen Bernard Donkor (SB) – GIJ
  • Shadrack Appiah Adjei (Son of God) – Bagabaga College of Education
  • Sekyi Bruwaa Selina (Ohemma Billy) – EPM Media College
  • Samuel Ofosu Korankye (Jodel Tv) – KNUST
  • Samuel of Education Kwakye (King Timis) – UEW
  • Samuel Nii Sowah Laryea (Sly Nnex) – GH Media
  • Richard Agodzro (Richard) – AUCC
  • Rhodaline Mensah Anane (Abena Serwaa) – Flash Prime Media Institute
  • Portia Asiedu (Maame Ama Denkyi) – Multimedia Institute of Ghana
  • Perry Komla Mawuli Asem (MC Cobby Perry) – University of Ghana Legon
  • Perpetual Amoah (Efua Amoah) – Central University
  • Osman Nuhu (Osman Nuhu) – University of Ghana Legon
  • Nanija Divine (Demission) – Dambai College of Education
  • Mohammed Abdulai (Mohammed Abdulai) – Islamic College of Education
  • Mary Anum (Abena Adepa) – Multimedia Institute of Ghana
  • Mariam Danso (Mariam Danso) – Flash Prime Media Institute
  • Lavi-Abotsi Joyce Etornam (Empress Etornam) – UPSA
  • Robert Mintah Yaw (Risart) – Mount Mary College of Education
  • Kouyo Moses Desire (Mr President) – GIJ
  • Kingsley Kofi Twum (Sports Khing) – Flash Prime Media Institute
  • Isabella Afia Abraham-Basil (The_Basil) – GCTU
  • Kennedy Amponsah (Nana Kwame Okyere) – Mampong Technical College of Education
  • Joshua Senanu Nuhoho (Nation Journalist) – Multimedia Institute of Ghana
  • Jonas Asare (King Jonas) – SDA College of Education
  • Jamila Umar Tambasa (Jamila Umar Tambasa) – GIJ
  • Hannah Boatemaa (Afia Boatemaa) – Eastern Press Media College
  • Godsway Adiabo (TIC Nully) – Kofororidua Technical University
  • Gifty Asore (Wunpeni) – Multimedia Insitute of Ghana
  • George Aquinas (Dr. Aquinas) – UCC
  • Frimpong Ernest (Great Famous GH) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Frederick Kunzote-Ani (Frederick Kunzote-Ani) – University of Ghana Legon
  • Frank Oteng (GH Lagatin) – ATU
  • Francis Padi Narh (SkyKey Media) – Flash Prime Media Institute
  • Felicia Koomson (Felly) – Multimedia Institute of Ghana
  • Enock Mensah (Menock) – University of Ghana Legon
  • Emmanuel Owusu Osei (Ogyataba Khakyire) – Mount Mary College of Education
  • Emmanuel Asare (Sports Crusader) – UEW
  • Emmanuel Asamoah (Pilato de law) – UEW
  • Enock Mensah (Menock) – University of Ghana Legon
  • Emmanuel Asare (Sports Crusader) – UEW
  • Emmanuel Asamoah (Pilato de law) – UEW
  • Ebenezer Danso (Danso Papabi) – Accra College of Education
  • Ebenezer Ayeh (Ayeh UTV) – UEW
  • Domanyuuro Prosper (Pros Dee GH) -Sunyani Technical University
  • David Kwadzo Mensah (Spydee) – Koforidua Technical University
  • Bernard Lamptey (Gospel Kidz) – UPSA
  • Ayisha Aminu (Queen Isha) – Flash Prime Media Institute
  • Appiah Gideon Agyemang (Soso) – Abetifi College of Education
  • Anne Esinam Agboh (Noble Lady) – ATU
  • Angela Yaa Odamba (Angy Empress) – Flash Prime Media Institute
  • Amanda Atunah (Amanda Atunah) – GIJ
  • Amanda Adjeiwaa (Amass) – Multimedia Institute of Ghana
  • Alfreda Frimpong Opoku (KissingMinaj) – Multimedia Institute of Ghana
  • Alaglo Bernard (Hon Bernard Lincoln) – Multimedia Institute of Ghana
  • Aki-Ola Aziz (Aki Ola) – University of Ghana Legon
  • Aisha Aminu (Queen Aisha) – Flash Prime Media Institute
  • Agblor Courage (Avene Hub Media) – UEW
  • Abrantie Kwesi Gyamfi (Abrantie Kwesi) – African College of Education
  • Abizi Moses Ransford (Abizi Abizi) – Archer’s Media Institute
  • Abena Esaaba Kwofie (Abena Luxury) – GIJ

BEST STUDENT BRAND INFLUENCER

  • Stella Gatu (Stella Gatu) – University of Ghana Legon
  • Geneiveve Serwaa Ansong (Yaa Baby) – ATU
  • Yvonne Fafali (Abena Stonegad) – AAMUSTED
  • Winnifred Kyere Agyemang (Nifred) – UCC
  • Thessah Neyoh (Thessah) – GIJ
  • Selina Thompson (Araba Thompson) – GIJ
  • Sampson Amon (Mr Romantic) – GIJ
  • Rexford Adutwum Asabere (Rex) – UCC
  • Regina Tetteh (She Is Gina) – ATU
  • Oliver Annan (Oliver Twist) – KNUST
  • Mariam Ganiyu Abdul Logout) – ATU
  • Lina Okailey (Lina Okailey) – SDD UBIDS
  • Kingsley Ampofo (Moniburg) – Accra Technical University
  • Joan Tehoda (Joan Tee) – University of Ghana Legon
  • Jeremiah Seth Oduro (Jeriwins) – Presbyterian College of Education
  • Isaac Amofa (Mammies Boy) – ATU
  • Hudaiya Ibrahim (Hudaiya) – University of Ghana Legon
  • Gerald Adjeman-Cofie (Woprikraadodo) – Valley View University
  • Faisal Issah (Kingperry) – UPSA
  • Eugene Rivers Junior (Jah Blaze) – ATU
  • Emmanuel Albert Arthur (Offset) – University of Ghana
  • Edmund Adomako Acheamfour Cyril (Youngblaqrich) – University of Ghana Legon
  • Dazzle Naa Laryea (Thedazzle Laryea) – University of Ghana Legon
  • Celebrities Friend (Celebrities Friend) – ATU
  • Caleb Gyasi (Kobra) – ATU
  • Bismark Atsunyo (Kekeli) – ATU
  • Bernard Lamptey (Gospel Kidz) – UPSA
  • Benjamin Ampoma (Kwesi) – UEW
  • Awini Anyagri Fatawu (Badman) – Bagabaga College of Education
  • Annan Oliver (Oliver Twist) – KNUST
  • Alhassan Sadik (Zola Khid) – UDS
  • Alexander Osapa Yawson (Osapa) – ATU
  • Abdul-Latif Dramani (Corps Skinny) – UEW
  • Johnson Atta Yeboah (Tino West Cypher) – University of Cape Coast

BEST STUDENT IN SPORTS

  • Bless Mensah (Moose) – Abrantie College
  • Anyane Emmanuel Asare (Kepa) – UEW
  • Andy Owusu (Andy) – GIJ
  • Alfred Duodu (Xavi) – ATU
  • Daniel Nortei Dowuona (Fearless) – Takoradi Technical University
  • Edmond Nana Kwesi Ofori Amoah (Captain Wonder) – ATU
  • Elsie Asumaning Baffoe (Best Defender in football) – Presbyterian University College
  • Emmanuel Kweku Okyere (Captain) – Multimedia Insitute of Ghana
  • Emmanuel Apraku (Daniro) – Multimedia Institute of Ghana
  • Zakaria Zeba Salifu (Zark) – Multimedia Institute of Ghana
  • Vincent Kwasi Alorwu (Kwasi Smart) – Flash Prime Media Institute
  • Taibatu Mohammed (IBA) – Islamic University of Ghana
  • Solomon Tsisah (Bruce) – UPSA
  • Selase Kobla Awuku-Tuakli (Selase Awuku-Tuakli) – Valley View University
  • Rose Amoanimaa Yeboah (Rose) – UCC
  • Richard Ninsin (Salty) – Ho Technical University
  • Regina Asah (Regina) – Kumasi Technical University
  • Raymond Adjartey (Andy Mosey) – ATU
  • Quist Sena Matilda (Matilda Quist) – St. Francis College of Education
  • Pamela Naa Noi (Pamela Naa Noi) – Central University
  • Nutakor David (Dembele) – Koforidua Technical University
  • Nathaniel Kwabena Tottimeh (Suarez) – Univeristy of Ghana Legon
  • Musah Hussein (Foreign Bird – Football President) – Flash Prime Media Institute
  • Mohammed Taibatu (Taibatum) – Islamic College of Education
  • Michael Appiah Aboagye (Young Spensa) – ATU
  • Maxwell Baiden Fosu (Sports Messiah) – Flash Prime Media Institute
  • Kingsley Kofi Twum (Sports Khing) – Flash Prime Media Institute
  • Kelvin Ayamba (Makaveli) – Wesley College of Education
  • Jason Michael Awah (Kojo CashOut) – Koforidua Technical University
  • Godwin Kumangatu Baduweh (BYD) – Mount Mary college of education
  • Gloria Akua Ampofo (Gloria Akua Ampofo) – University of Ghana Legon
  • Enock Agyemang Brefo (Kokwa Cuadrado) – Mampong Technical College of Education
  • Emmanuel Dotse (Purna Troy) – Koforidua Techinical University
  • Bernard Kundey (Hearts of Oak) – Mampong Technical College of Education
  • Benjamin Owusu (GUCCJGOD) – Koforidua Technical University
  • Ayoka Roland (Ayoka Roland) – Multimedia Institute of Ghana
  • Ahmad Abdul-Samad (Chong Wei) – University of Ghana Legon
  • Agbodza Afua Seyram Priscilla (Cilla) – Ho Technical University

BEST STUDENT SRC PRESIDENT

  • Francis-Eric Donkoh – Knustford University College
  • Francis Paapa Koomson (Paapa Y3 Guy) – Multimedia Institute of Ghana
  • Dindiouk Kingsford Monipak – Mampong Technical College of Education
  • Derrick Emmanuel Armah (T Kay) – UENR
  • Dorcas Asante (Dorcas) – Flash Prime Media Institute
  • Samuel Kwabena Adotei (S.K) – UCC
  • Priscilla Khadi Vawurah (Priscilla Khadi Vawurah) – SDD-UBIDS

BEST SRC WOCOM

  • Taiba Deishinah Shaibu (Malika) – SDD UBIDS
  • Osman Maaida (Osman Maaida) – ATU
  • Anna Akyaa Siaw (Anna Akyaa Siaw) – UHAS
  • Abigail Asor Asante (Asor) – Koforidua Technical University

BEST STUDENT IN STUDENT SERVICE(SRC/NUGS/GUPS/JCR/USAG/TTAG)

  • Richard Owiredu Sasu (Kros) – University of Ghana Legon
  • Dorren Makafui Abomah (Ayigbe Beyounce) – ATU
  • Yussif Hafiz (Yussif Hafiz) – SDD-UBIDS
  • Sinclear Favour Joshua (Sinclear) – University of Ghana Legon
  • Simon Delali Atiegar (Simon Delali) – KNUST
  • Seth Ashigbui (Seth Ashigbui Guru) – UEW
  • Samuel Mensah (Samuel Mensah) – ATU
  • Redeemer Kelie Dzramado (R Kelie) – University of Ghana Legon
  • Rachel Dedeyoower Tetteh (Dede) – ATU
  • Priscilla Khadi Vawurah (Priscilla Khadi Vawurah) – SDD-UBIDS
  • Princess Eghan Ekuban (Pee) – ATU
  • Otchere Appiah Ssamuel (Kojo Repent) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Mohammed Tawfik Bimbillah (Mohammed Tawfik Bimbillah) – SDD-UBIDS
  • Michael Kwaku Bram Mintah (Michael) – University of Ghana Legon
  • Jacob Nanakwame Boateng (NanaKwame) – UCC
  • Jacob Nana Kwame Boateng (White Idoll) – UCC
  • Ismail Ayuss (Ismail Ayuss) – SSD-UDIBS
  • Hanney victor Hanney (Cyberghost) – Accra Technical University
  • Eva Frimponmaa Baffoe (Adepa Eva) – ATU
  • Emmanuel Nii Ayi Armah (Lamech) – University of Ghana Legon
  • Emmanuel Albert Arthur (Offset) – University of Ghana
  • Edmund Grahl (Kwame Sugar) – UCC
  • Ebenezer Okwan (De Marlo) – UEW
  • Ebenezer Okroh Junior Akutteh (Eben Akutteh) – GCTU
  • Ebenezer Kobina Parker (Parker) – University of Ghana Legon
  • Clare Kaba Asewe (Cherub Savannah) – GIJ
  • Ashiraf Salaudeen (Ashiraf) – UPSA
  • Bethel Agboli Nelson (Bethel Model) – ATU
  • Asante Ahmed (Asante Ahmed) – KNUST
  • Antonio Yayrator Korkuvi (Antonio) – University of Ghana Legon
  • Alexander Owusu Ansah (Alexander Owusu Ansah) – Mampong Technical College of Education
  • Agnes Adu Gyamfi (Arkosuah Maud) – St. Louis College of Education
  • Adofo Baah Emmanuel (Khay) – UEW
  • Adelaide Adjubi Apenteng (Adele) – ATU
  • Abraham Mahama (Mahama) – University of Ghana Legon

BEST STUDENT FASHION DESIGNER/PAINTER/ARTS/SCULPTOR

  • Richard Fosu (Legacy Desynz) – ATU
  • Mary Antwiwaa Sarpong (NaEphya) – ATU
  • Joyce Ogyiriwa Awuku (A.O.J’s Fit) – Gensheilla Fashion
  • Bless Mensah (Moose) – Abrantie College
  • Anderson Sandra (Anderson Sandra) – Genshiella Fashion Academy
  • Rabbomi Odonkor (CREATIVE TRIX) – University of Ghana
  • Desmond Nortey (Moko Bi) – ATU
  • Tracey Kukua Quansah (Miss Khaty) – ATU
  • Awal Mohammed – UCC
  • Sandra Nana Oboh (XANFEL FASHION) – ATU
  • Samuel Aboagye Antwi (MB Kloding) – Presbyterian College of Education Akropong Akuapem
  • Salomey Mercy Amono (Salo Blinks) – ATU
  • Rosemary Tetteh (Rosemary) – ATU
  • Mustapha Awal Akati (Cutest Awal) – Legon
  • Kingsley Adu Marfo (Kingsfit) – ATU
  • Juliet Oppong (Ponjee Stitches) – ATU
  • Emmanuel Kojo Akwaboah (EmaKwabs) – Wesley College of Education
  • David Ampofo Odei (Colony) – ATU
  • Cobby Ishmael Nii (Mr. Chairman) – ATU
  • Christabel Brakoa Preko (Christabel) – GH Fashion School)
  • Adelaide Gyasi (Adelaide De Model) – Gensheila Fashion Academy
  • Benjamin Appiah Jr (Ben Linen) – University of Cape Coast

BEST STUDENT HALL(LEGACY PROJECT/OUTSTANDING HALL WEEK)

  • Oguaa Hall – University of Cape Coast
  • Mensah sarbah Hall – University of Ghana
  • Volta Hall – University of Ghana
  • Dr Hilla Liman Hall – University of Ghana
  • Akuafo Hall (Akuafo Hall) – University of Ghana

BEST STUDENT IN AGRICULTURE

  • Jennifer Naa Bampoe (JNB) – University of Ghana
  • George Apusiwini (King George) – University of Ghana Legon
  • Wuni Abdul-majeed (De Youngest Wizzy) – Bagabaga College of Education
  • Wendell Nyumutei (Wendell GH) – University of Ghana Legon
  • Suuk Namimoak (Prof Chinedu) – Gambaga College of Education
  • Paul Wudome (Paul Wudome Jnr) – Ho Technical University
  • Kwadwo Ye-large Ye-large (Dr kwadwo Yelarge) – UCC
  • Kingsley Twum (Khing) – Flash Prime Media Institute
  • Hannah Larten (Mz Larten) – GIJ
  • Enock Agyekum (Oga Enock) – University of Ghana Legon
  • Benjamin Tetteh (LEVEL 200) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Abraham Lawrence Tetteh (Chairman General) – University of Ghana

BEST STUDENT SOUND ENGINEER

  • Enoch Justice Arthur (Mellody Beatz) – UENR
  • Nathan Asamoah Edem (Nathino) – Ghana Communication Techology University
  • Kharis Atta Panyin Boateng (Blaqq Beatz) – UCC
  • Isaac Osei Acquah (Junea Beatz) – AAMUSTED(formally UEW-M)
  • Edward Amonoo Buckman (J Bucks) – University of Ghana Legon
  • Brown Chijikoe WavBoy (WavBoy) – Ghana Communication Technology University

BEST TEACHER TRAINING STUDENT

  • Robert Mintah Yaw (Risart) – Mount Mary College of Education
  • Elizabeth Ankomah Atuobi (Nana Atuobi) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Collins Korku Ativoe (Collins AK) – St Francis College of Education
  • Allu Fosu Frederick (Fred-Pagez) – Bia Lamplighter College of Education

BEST STUDENT RAPPER

  • Tidow W Yaaba (Yaana) – UEW
  • Schandorf Agyei Kwakye (Unbreakable TLM) – University of Ghana
  • Samuel Mensah (Capasty) – UCC
  • Rudolph Narh Nanor (Coke Boy) – Koforidua Technical University
  • Michael Afful Gyan (Kapt Omega) – Mount Mary College of Education
  • Kelvin Prince K. Kwaw (T-COIN) – Ramsys IT Institution
  • James Jesse (Jhay Deezy) – ATU
  • Ivon Atsu Gbefa (Kojo Rain) – KNUST
  • Gideon Owusu (Cyber) – ATU
  • Gideon Arthur (Ai Ai Khpatain) – UCC
  • Emmanuel Apraku (YTE Ezadus) – Central University
  • Desmond Yeboah (Starboy) – 37 Military Nursing and Midwifery Training College
  • Ayeyi Appiah (Ygee) – ATU

BEST STUDENT MUSICIAN

  • Redeemer Sedem Ohene- Asah (Polytene Mornstar) – SDD-UBIDS
  • Wisdom Awuttey (Vinzkhid Vibes) – UPSA
  • Ibrahim Hashim (Ras Bby) – SDD-UBIDS
  • Holinder Owusu Asare (Bonyrast) – University of Ghana Legon
  • Henry Owusu (Phankystar) – ATU
  • Emmanuel Apraku (YTE Ezadus) – Central University
  • Bismark Sumbobo (Naked Waya) – AAMUSTED-M
  • Benjamin Aidoo (King Favour) – AAMUSTED-M
  • Appiah Kubi Robert (Asakaa Monster) – Abitifi Presbyterian College of Education
  • Anabzua Sylvanus Atiewin (Wiz Jupita) – Gbewaa College of Education
  • Yonye Joshua (T-Bone Mhunaata) – SDD-UBIDS
  • Winfred Tettey (Eyestical) – UEW
  • Tidow W Yaaba (Yaana) – UEW
  • Simeon Junior Parbie (Parbie) – University of Ghana Accra City Campus
  • ShyGuy Scanty (ShyGuy Scanty) – ATU
  • Richard Junior Asamoah (Nana Kwame Asamoah) – ATU
  • Rabboni Odonkor (CREATIVE TRIX) – University of Ghana
  • Polytene Mornstar (Polytene Mornstar) – SDD UBIDS
  • Philip McDonald Daniels (Mcdanyls) – ATU
  • Owusu Bernard (Bengeez) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Nii Nartey Okai-Nartey (Sly Ryder Ghost) – ATU
  • Nana Yaw Jeremiah (Barima Ojay) – SDD-UBIDS
  • Mohammed Kpipien (Kimono) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Meshach Amarh Ashikwei (ICON) – Valley View University
  • Kelvin Prince K. Kwaw (T-COIN) – Ramsys IT Institution
  • Kelvin Jojo Howard (KOJO KELL) – Central University
  • Joseph Annor Fiakpornu (Joefret) – University of Ghana Legon
  • Jonathan Ehon (FREEXYBWOY) – ATU
  • James Jesse (Jhay Deezy) – ATU
  • Ibrahim Shaibu (Bizzle Bill) – UEW
  • Henry Owusu (Phankystar) – ATU
  • Frank Afriyie Boamah (Fynboi Muzic) – Heriatage University College
  • Enock Okai (Massive) – ATU
  • Donna Naa Aluye Antie (Nhaarh Dhelkie) – Multimedia Institute of Ghana
  • Dennis Yeboah (Official MIC) – AAMUSTED
  • Daniel Kaysleyn Kallos (Kaysleyn Kallos) – UCC
  • Basit Lamar (JAYXKID) – UCC
  • Ayeyi Appiah (Ygee) – ATU

BEST STUDENT VOCALIST

  • Racheal Yayra Klomegah (Yayra Muziq) – University of Ghana
  • Caleb Fetty Boadu (Fetty) – Flash Prime Media Institute
  • Vanessa Agyeibea Ayesu (Vasey) – ATU
  • Solomon Eshun (Ri Giid) – Takoradi Technical University
  • Shadrack Appiah Adjei (Son of God) – Bagabaga College of Education
  • Richard Jnr. Asamoah (Nana Kwame Asamoah aka Spiritfield) – ATU
  • Philip McDonald Daniels (Mcdanyls) – ATU
  • Owusu Seth (Kobby Brainy) – Wesley College of Education
  • Natasha Hull (Natashaviper) – ATU
  • Mawumenyo Godwin Agbezudor (AMG the go-getter) – ST. Francis College of Education
  • John Assebiah (Jonni Moks) – UCC
  • Jeffery Osei Assibey (Kweesi Jay) – UCC
  • Desmond Yeboah (Starboy) – 37 Military Nursing and Midwifery Training College
  • Derrick Delvor (DELVOR) – UPSA
  • Demien Oppong (King Demmy) – University of Ghana Legon
  • Bernard Nartey Senyemi (BNS SINGS) – University of Ghana Legon
  • Ayisi Osmund Christson (Chris Black) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Ayeyi Appiah (Ygee) – ATU
  • Angelina Ayeley Armah (Anayar) – University of Ghana Legon
  • Anabzua Sylvanus Atiewin (Wiz Jupita) – Gbewaa College of Education
  • Agyei Prince (D Prince) – UEW

BEST STUDENT PHOTOGRAPHER

  • Joel Kofi Sedoh (Wan Sedoh) – ATU
  • Yohane Addo Ayim (Mr Omar) – Takoradi Technical University
  • Stanley Afful (Kwesi The Artist) – UCC
  • Rashid Boadu Ibrahim (Edstyle) – Accra Technical University
  • Precious Joshua Waree (Bra Solar) – ATU
  • Paul Agyemang Boakye (PAB) – UEW
  • Ogunlari Kenneth Israel (Mr Ken) – University of Ghana
  • Nereus Adoma (F N Photography) – Legon
  • Medals Photography (Medals Photography) – UCC
  • Julius Kofi Dadzie (Derji) – Valley View University
  • Joshua Kojo DOdoo (Angel Bahm) – ATU
  • Ivan Forson (Ivan) – Valley View University
  • Henry Antwi Adusei (Shot By Tipolo) – Ashesi University
  • Gideon Yaw Makafui (MakpointGh) – ATU
  • George Kofi Akorsu (JK. STUDIOS) – GH Media
  • Frederick Afum Nyarko (Pixels.9_) – UCC
  • Eric Bioh (Eric Bioh) – GIJ
  • Emmanuella Asuo Benson (Dzifa) – ATU
  • Emmanuel Tetteh (idealKobby) – University of Ghana
  • Emmanuel Kofi Asare (1 Manuel Photos) – AAMUSTED
  • Emmanuel Antwi (Sunday) – Multimedia Institute of Ghana
  • Edward Asante Ofori (Edward Asante Ofori) – University of Ghana
  • Edward Amoah (Bra Eddie) – GH Media
  • Ebenezer Danso Frimpong (Jojo) – University of Ghana Legon
  • Darryl Owusu Agyei (Armadon) – Flash Prime Media Institute
  • Daniel Adome (Aims Fotography) – University of Ghana
  • Cosmos Amaning (Focus Pixel) – Flash Prime Media Institute
  • Constant Kobena Obraney (General K) – UCC
  • Adu Tawiah Wilberforce (That Knat) – EUNR

BEST STUDENT ACTOR / ACTRESS

  • Jude Junior Okafor (Humble Lamba) – ATU
  • Beryl Schandorf-Amarh (Akosuah Schandy) – UPSA
  • Beatrice Kaila Frimpong (Kaila) – ATU
  • Theodora Atswei Nshia (Tzvee Dhestiny) – GIJ
  • Seth Opoku Agyemang (NAF) – UEW
  • Vanita Ayirebi – University of Ghana
  • Prince Tawiah Asante (Blakes) – University of Ghana
  • Lydia Frimpong (Lily Frimz) – Central University
  • Khadija Iddrisu (KHADY) – GIJ
  • Jerry John Arhin (Qwofisuccess) – UCC
  • Janet Agyemang Prempeh (Jane) – Flash Prime Media Institute
  • George Yawson Maclean (Bra Scifer) – ATU
  • Eugene Boafo Gyamfi Edward (Kwame Eugene) – University of Ghana
  • David Johnson Amable (Jason Troy) – UCC
  • Buadi Mordester Seraphine (Self Made Bhoss) – Multimedia Institute of Ghana
  • Asomdwee Amueh Jennifer (Afia Asomdwee) – Multimedia Institute of Ghana
  • Angela Adinorkuor Lawerteh (Abik3) – University of Ghana
  • Aloka Success (Afia Guy Guy) – St Francis College of Education
  • Afiriyie Angela (Angela Afiriyie) – ATU
  • Afia Dacosta Aboagye (Afia Baakop3) – All Nations University
  • Abdul Salam Wisepen (Bryan) – ATU
  • Abdul Nasir Abdul Wahud (Bless Jordan) – Pep Training Centre

BEST STUDENT MAKEUP ARTIST

  • Awal Farida (Rheeda) – UPSA
  • Veronica Aba Amissah (Verobelles) – Mount Mount College of Education
  • Salifu Firdaus Sandawey (Maxina’s Glitz) – SDD-UBIDS
  • Richelle Esinam Azumah (Mz Airseynarhm) – GIJ
  • Melissa Erica Oteng (Melissa) – UEW
  • Alberta Esi Abban – University of Ghana
  • Masarat Affini (Kesh) – ATU
  • Mary Narh (kafui) – UCC
  • Leaslotte Adjei Amponsah (Mz Leas) – 37 Nursing and Midwifery Training College
  • Johanna EwuraEsi Acquah (Johanna Acquah) – Koforidua Technical University
  • Jennifer Anum (JenEmm Makeover) – GIJ
  • Gladys Kumeshie (Daavi Nice) – GH Media
  • Faruza Yakubu (Faruza Yakubu) University of Ghana Legon
  • Esther Sarfo (Estyblay) – Wisconsin
  • Esther Gyamfi (Xbel Glams) – WISCONSIN
  • Diamond Narkuor Wilson (Diawils Beauty) – UEW
  • Albright Afia Agyeman (Alby’s Glam Touch) – UCC

BEST STUDENT BEAUTY QUEEN

  • Mikelyn Otoo Nyarko (Grace Mikelyn) – University of Ghana Legon
  • Awuni Joyce Timbillah (Mummiesgirl) – ATU
  • Asem Martina Biankie (Biankie) – ATU
  • Wiselyn Owusu Ansah (Wiselyn) – AAMUSTED
  • Wendy Naadu Lartey (Naadu) – Multimedia Institute of Ghana
  • Wejegedam Ruth Webonga (Wejegedam Ruth Webonga) – SDD UBIDS
  • Vera Opokua Otchere (Vhee) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Thelma Anim (Thelma) – Koforidua Technical University
  • Sylvia Ampoma (Sylvia Ampoma) – SDD UBIDS
  • Sandra Osabu Tagoe – Crystal Galaxy College
  • Sandra Duku Akuffobea (Afia Wiseper) – Koforidua Technical University
  • Pearl Esther Asiamah (Pearl) – Koforidua Technical University
  • Owusuwaa Nana Ama (Niella) – ATU
  • Newlove Abla Ahiatrogah (Newlove) – UEW
  • Najat Zito Mohammed Issah (Najat Zito Mohammed Issah) – SDD UBIDS
  • Mohammed Latifa (Sista Latifa) – University of Ghana Legon
  • Mavis Osei Asiedu (Akuabimpeh) – St Monica College of Education
  • Malwine Monyo (Malwine) – UEW
  • Josphine Okyere Adubea (Happy Queen) – ATU
  • Ivy Boateng (Nana Yaa) – St Louis College of Education
  • Ivy Ama Amanfu (Prastic) – ATU
  • Helena Helinda Abekah (itsurgalemerald) – Sunyani Technical University
  • Grace Gabrah (Gracelightling McQueen) – UCC
  • Florence Baffoe (Ewurama Danzerl) – UEW
  • Eugenia Ntibia (Nia) – Valley View University
  • Eugenia Essien (India Royale) – University of Ghana
  • Emmanuella Kudjordji (Ella Ordji) – UEW
  • Elizabeth Banura (Legon Mermaid) – University of Ghana Legon
  • Daniella Boamah (Danielle) – UCC
  • Cheryl Scarlett Adjei (Scarlet) – ATU
  • Chantel Matekwor Kofi (Chynel) – University of Ghana
  • Bethela Agboli Nelson (Bethel Model) – ATU
  • Benedicta Mawuse Adjokatse (Belladonna) – Koforidua Technical University
  • Ahiabor Yayra Irene (Queen) – Mount Mary College of Education
  • Rose Nana Ama Botwey (Teddy Rose) – Accra Technical University

BEST STUDENT MC

  • Samuel Asare (Shirtless MC) – UCC
  • Patience Frimpong (Oheneba Patience) – Multimedia Institute of Ghana
  • Loretta Efia Quaicoe (Efia GH) – UEW
  • Jason Michael Awah (Kojo CashOut) – Koforidua Technical University
  • Gideon Akowuah (Brv Bygone) – ATU
  • Hypeman Ferggy – Takoradi Technical University
  • Frank Tsikata (Tsikata) – University of Ghana Legon
  • Caleb Courage Yartey (Mc Carl) – Kings University College
  • Benjamin Tetteh (Min. Benjamin) – KNUST
  • Asante A Prince (SIR NICE GH) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Abena Esaaba Kwofie (Abena Luxury) – GIJ

BEST STUDENT ANIMATOR/VIDEO EDITOR/FILM DIRECTOR

  • Richmond Niinan Larbie (ArtDemiGod) – KNUST
  • Patrick Kwame (Alkaline GH) – Flash Prime Media Institute
  • Jeremiah Seth Oduro (Jeriwins) – Presbyterian College of Education
  • Jeremiah Hayford Sekyi (Jerry Hay – Hay Toons) – GIJ
  • Dennis Owusu Acheampong (AOD) – Kumasi Technical University
  • Chief Addysam (Chief Signature) – Knustford University
  • Be-ire Simon (Vasco Dhi B-Scan) – Creative Media Institute

BEST STUDENT DJ

  • Richard Kofi Denyo (DJ Amor) – Koforidua Technical University
  • Philip Baah (DJ Foyoo) – Koforidua Technical University
  • Patrick Takyi (DJ Holy Fire) – Koforidua Technical University
  • Osei Seth Prempeh (DJ Setho) – Komenda College of Education
  • Lowell Kwesi Acheampong (DJ Phantom) – University of Ghana, Legon
  • Justice Kyei Baffour (DJ Baffour) – St Joseph College of Education
  • Ibrahim Acquah (DJ Zico) – UCC
  • Foster Oppong (DJ PAPPY) – KNUST
  • Enock Mensah (DJ T Pee Official) – NMTC Praso
  • Elvis Sarpong (Dj Elvisco – The Badboy Selector) – UCC
  • Ebenezer Ebo Awotwe (DJ SWEETNEX) – Abetifi College of Education
  • Ebenezer Amoah (DJ Lash) – Flash Prime Media Institute
  • Ebenaita Norbu (DJ Selorm) – WISCONSIN
  • Charles Sagoe (DJ Patakoa) – Multimedia Institute of Ghana
  • Bright Kwadwo Sarfo Kantanka (DJ THINKING) – BEREKUM UNIVERSITY COLLEGE OF EDUCATION
  • Ackah Anthony (DJ 2 Phace) – Gambaga College of Education
  • Samuel Kpebu (DJ Pulse) –  University of Ghana

BEST STUDENT MODEL

  • Margaret Ohenewaa (Maggie ) – Legon
  • Natalia Ofosua (Lady Natalia) – ATU
  • Wóewòe Aku Aku Kukubor (Aku Aku) – University of Ghana Legon
  • Swizz Nana (German Swizz) – ATU
  • Susan Ekua De souza (Pretty Souza) – UPSA
  • Stephen Zigah Atara (Saytrickson de model) – ATU
  • Sherifa Rashid (Sherry De Model) – ATU
  • Sarah Akosua Akwele (Akosua Cutie) – ATU
  • Sandra Osabu Tagoe – Crystal Galaxy College
  • Sabah-Vorsah Peace Xorlali (Xorla) – ATU
  • Roseleonard Fabeji (Model Rose) – UDS
  • Rita Nana Yaa Sarpormaa Arthur (ARNYSTHEMODEL) – GIJ
  • Rebecca Eshun (Becca) – ATU
  • Rashida Iddrisu (Hajjiyya Lynx) – University of Ghana
  • Priscilla Mawudem Agbenya (Cute Scilla) – University of Ghana Legon
  • Priscilla Kessewaa (Lashes) – SDA College of Education
  • Owusuwaa Nana Ama (Niella) – ATU
  • Onwona Enoch Manu (Onwona) – NAFTI
  • Nora Quayson (Pretty Mhormie) – University of Ghana Legon
  • Nii Nartey Okai-Nartey (Sly Ryder Ghost) – ATU
  • Naa Klorkor (Winnie) – UPSA
  • Mustapha Awal Akati (Cutest Awal) – University of Ghana Legon
  • Michelle-Erica Ofosuwaa Kumi Adamson (Mimie) – ATU
  • Michelle Akuorkor Madjitey (Majikor) – GH Fashion
  • Michael Kwaku Bram Mintah (Michael) – University of Ghana Legon
  • Matilda Adwoa Adonteng (Nana Adwoa) – Flash Prime Media Institute
  • Mary Nhyiraba Agyei (Nhyira) – Flash Prime Media Institute
  • Mary Anthony (Mary) – Central University
  • Lydia Edem Anibra (Edem) – ATU
  • Korsah Irene (Irene Dove) – University of Ghana Legon
  • Kirbby Josephine (Kirbby) – ATU
  • Khadija Iddrisu (KHADY) – GIJ
  • Judith Woode (Judith Woode) – ATU
  • Josphine Okyere Adubea (Happy Queen) – ATU
  • Josephine Quaye (Josephine) – University of Ghana Legon
  • Joseph Nana Danquah (Miles) – Takoradi Technical University
  • Jamal Zaulkanian (Jamal Dhrip) – ATU
  • Hudaiya Ibrahim (Hudaiya) – University of Ghana Legon
  • Henrietta Ampiah Bonney (Hetty) – University of Ghana Legon
  • Florence Baffoe (Ewurama Danzerl) – UEW
  • Ewurama Biney (Ewurama) – University of Ghana
  • Eunice Mawusi Annan (Eunice) – ATU
  • Eunice Donkor (Gold Bena) – AAMUSTED
  • Eugenia Nkebuare (Nke) – KNUST
  • Eugenia Essien (India Royale) – University of Ghana
  • Ernest Nyanzu (West Lhegacy) – UPSA
  • Eric Bioh (Eric Bioh) – GIJ
  • Emmanuella Kudjordji (Ella Ordji) – UEW
  • Emmanuella Efua Darlington (Black Slim Girl) – GIJ
  • Emmanuel Rexroid Arthur (Nana Kojo Junior) – GIJ
  • Elizabeth Banura (Legon Mermaid) – University of Ghana Legon
  • Ebenezer Nii Ayi Annan (Promise) – KNUST
  • Dora Goodhead (Dora Goodhead) – WISCONSIN
  • Daniella Boamah (Danielle) – UCC
  • Cosmos Nii Adjei Ablorh (Baddest) – UPSA
  • Constance Addo Afranie (Ohemaa Bhaiden) – University of Ghana
  • Cheryl Scarlett Adjei (Scarlet) – ATU
  • Chantel Matekwor Kofi (Chynel) – University of Ghana
  • Boateng Rose (Tyinkabel) – ATU
  • Bethel Agboli Nelson (Bethel Model) – ATU
  • Benjamin Larbi Darton Owusu (Slim Tush) – Berekum College of Education
  • Bashiru Musherifatu (Winebells) – ATU
  • Atara Zigah Stephen (Saytrickson De Model) – ATU
  • Asante A Prince (SIR NICE GH) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Arthur Kelvin (GH Morgan) – ATU
  • Annang Regina Casima (Casima) – Flash Prime Media Institute
  • Alice Khadijah Sakara (Alicia) – UEW
  • Adelaide Gyasi (Adelaide De Model) – Gensheila Fashion Academy
  • Abdul Nasir Abdul Wahud (Bless Jordan) – Pep Training Centre
  • Rose Nana Ama Botwey (Teddy Rose) – Accra Technical University

BEST STUDENT GRAPHICS DESIGNER/PAINTER/ARTS/SCULPTOR

  • Desmond Adjong (Maestro Designz) – UCC
  • Wuni Issah Abubakar (ABK Graphix) – AAMUSTED-M
  • Teye James (Abrantie-Kwame) – Koforidua Technical University
  • Steve Selasie Armah (Bra Chinese) – Takoradi Technical University
  • Solomon Adu Sabrah (Khing SAS) – University of Education Winneba
  • Shadrack Appiah Adjei (Son of God) – Bagabaga College of Education
  • Richmond Niinan Larbie (ArtDemiGod) – KNUST
  • Rexford Adutwum Asabere (Rex) – UCC
  • Kelvin Asare Dade (Kady Pencil King) – KNUST
  • Joseph Tamakloe (Hero Graphix) – University of Ghana Legon
  • Kadir Abdul Rafik (Level 300) – EP College of Education
  • Joash King Attoh (Nii Kabu Generale) – University of Ghana
  • Yeboah Emmanuel Ofori (TINQ 2ICE) – Bia Lamplighter College of Education
  • Solomon Kwabena Adjei (Rockee) – Flash Prime Media Institute
  • Samuel Malm (Samuel Malm) – UEW
  • Samuel Entsie Opoku (Mr Nice) – Berekum College of Education
  • Richmond Tabi (Al Pha) – ATU
  • REINARD SAKYI (Ryan) – College of Health & Wellbeing-Kintampo
  • Olivia Ahiagbey (Olly Graphix) – KNUST
  • Ofori Emmanuel (ESSUMAN) – IPMC
  • Nii Martey Mensah (Niithefacepainter) – 37 NMTC
  • Magdalene Osei-Aidoo (Magdee) – UENR
  • Kelvin Prince K. Kwaw (T-COIN) – Ramsys IT Institution
  • Jones-Kwegyir (JonnieMedia) – University of Ghana
  • Jerry Owusu Ansah (Mendz Creatives) – College of Heath Kintampo
  • Jeremiah Seth Oduro (Jeriwins) – Presbyterian College of Education
  • Isabella Afia Abraham-Basil (The_Basil) – GCTU
  • Ivy Akpotosu-Nartey (Nartz Designez) – University of Ghana Legon
  • Ismail Ayuss (Ismail Ayuss) – SSD-UDIBS
  • Franklin Osei-Wusu (Frankie) – UENR
  • Ernest Nii Lartey (Senior Boy) – IPMC
  • Enock Awini Asore (Coach Enock) – UCC
  • Emmanuel Tetteh (idealKobby) – University of Ghana
  • Elizabeth Afia Owusu (Efya) – Accra Technical University
  • Edward Mawunyo Akorli (EDDart) – ATU
  • Desmond Acquah-Imbeah (Dessy’s Creation) – GH Media
  • Darko Emmanuel (DKE) – University of Ghana (Legon)
  • Cindy and Sandra Amoah (Skytwins) – ATU
  • Christopher Nii Akai Nettey (DeArtHora) -Accra Institute of Technology
  • Charles Okyere Boadu (CB Graphics) – UDS
  • Boateng Daniel Afriyie (Little Danny) – ATU
  • Blessed Sillaniin Anaah (Blessed ) – Takoradi Technical University
  • Benson Offei Junior (Benson Creative Concept) – Nursing and Midwifery Training College
  • Benjamin Tetteh (LEVEL 200) – Abetifi Presbyterian College of Education
  • Armstrong Appiah Sackey (Phavoryte) – ATU
  • Alhassan Simon Suhuyini (College) – Bagabaga College of Education
  • Afrifa Anane (Afrifa Anane Arts) – Takoradi Technical University
  • Abdul-Salam Baba Rahman (Baba Rahman) – Bagabaga College of Education

BEST STUDENT IN AVIATION

  • George Apusiwini (King George) – University of Ghana Legon
  • Sophia Dziwornu (Akosua) – Crystal Galaxy College
  • Eric Gbolo (JB) – UCC
  • Sandra Osabu Tagoe – Crystal Galaxy College
  • Beatrice Dzorkpe – Crystal Galaxy College
  • Peggy Aryee – Crystal Galaxy College
  • Jasmine Mensah – Crystal Galaxy College
  • Mary Alomenu – Crystal Galaxy College
  • Benedicta Serwa Owusu – Crystal Galaxy College
  • Jemila Mohammad – Crystal Galaxy College
  • Ruth Nyarko – Crystal Galaxy College
  • Mirabel Doe – Crystal Galaxy College
  • Fatima Iddrisu – Crystal Galaxy College
  • Wendy Naa Adoley Pappoe – Crystal Galaxy College
  • Teena Boatemaa Ampem – Crystal Galaxy College
  • Bennetta Mantebea Mante – Crystal Galaxy College
  • Charles Kesson – Crystal Galaxy College
  • Regina Gasu – Crystal Galaxy College
  • Ivana Sadem – Crystal Galaxy College
  • Veronica Obeng – Crystal Galaxy College
  • Margaret Paula Antwi – Crystal Galaxy College
  • Mavis Odonkor – Crystal Galaxy College
  • Nubania Ayisha Abu-Yahaya – Crysta Galaxy College
  • Charlotte Frempong – Crystal Galaxy College
  • Boateng Daniel Afriyie (Little Danny) – ATU

BEST STUDENT SPOKEN WORD ARTISTE/POET

  • Richard De-Graft Tawiah (RichyDegraft) – Central University
  • Abdul-Hak Munkaila (Abdel The Poet) – UDS
  • Thomas William Adofo (#Legoo) – ATU
  • Tabi Kwadwo Owusu (Dapamine) – University of Ghana
  • Sylvia Mawuyra Fiadzo (Eyram) – UEW
  • Seth Kwame Asiedu (Kwame Shelta) – UCC
  • Philip Osei Bonsu (ABRANTEPA) – Nursing & Mid-Wifery Training College Kumasi
  • Nketiah Daud (Malaika Ridwan) – UEW
  • Mutawakil Umar Farouk (F.K. The Voice) – Accra Technical University
  • Mohammed Fedaws (Ayiku Dagang) – GIJ
  • Michelle-Erica Ofosuwaa Kumi Adamson (Mimie) – ATU
  • Maxwell Menez (Menez) – UCC
  • Lois Obiribea Achena-Adu (Offeibia) – Flash Prime Media Institute
  • Joseph Boakye Danquah Affum (Luiski The Poet) – UPSA
  • Isaac Kwabena Baafi (Isaac Kwabena Baafi) – University of Ghana 
  • Gideon Kwame Hayford Adjorlolo (Sir McGironzy) – UEW
  • Festus Boamah (Elikem Inspires) – Valley View University
  • Ernest Bokonoba Kuulaler (PDK DE GRIOT) – UEW
  • Emmanuel Nyarku Quarshie (Moneyson) – GIJ
  • Ellen Osei Akoto (Akoto) – Pentecost University
  • Dorneh Kwaku Adjokatse (Dorneh Rhymez) – University of Ghana
  • Daniel Mensah Losu (Efo Losu) – University of Ghana
  • Bernard Sedoh Agbodon (Bernard De Poet) – ATU
  • Bernard Asante Yeboah (Kay Rhymes) – University of Ghana
  • Appiah Amankwah Georgina (Gina De Poet) – SDD UBIDS
  • Adamson Michelle (Mimie) – ATU
  • Abdul Jawad Abdallah Lawal (Jawad Lawal) – SDD-UBIDS

BEST STUDENT DANCER

  • Agyemang Frimpong Erasmus (Birthdayy) – GCTU
  • Nana Yaa Frempong (Afronana) – Ho Technical University
  • Nana Yaa Darkowaa Frempong (Afronana) – Ho Technical University
  • Marvin and Marcus Mensah (Itwins Ghana) – GH Media
  • Lisa Naa Darko (Lisa Quama) – Legon
  • Isaac Owusu (Mr. Sexylips) – UCC
  • Godfred Anim Attah (Googoiseverywhere) – University of Ghana
  • Eunice Boatemaa (Eunice) – Valley View University
  • Edward Oppong Anim (Eddie The Finest) – University of Ghana
  • Dorothy Ked Kwarteng (Ked) – University of Ghana Legon
  • Derrick Adjei Adjetey (DBS ACCOUTING LEVEL 100) – ATU
  • Daniel Mensah Osei (Afro Debrayn) – Mount Mary College of Education
  • Emmanuel Tagoe (Rondon) – Accra Technical University

BEST STUDENT COMEDIAN

  • Bernard Cobbinah (Ben Praize) – Flash Prime Media Institute
  • Stephen Taanobanye Donyong (Sankana Vandam) – UEW
  • Samuel kweku Okyere (Kweku GH) – University of Ghana
  • Regina Boateng (Etiekete) – Multimedia Institute of Ghana
  • Prince Obeng (Young Chris) – UCC
  • Precious Kuadugah (KPK) – UEW
  • Michael Appiah Aboagye (young Spensa) – ATU
  • Meshark Amedzake (Mono Funny) – Flash Prime Media Institute
  • Godfred Duah (Golden Pray3) – ATU
  • Eugene Boafo Gyamfi Edward (Kwame Eugene) – University of Ghana Legon
  • Boni-Kankam (Braa Quantum) – UCC
  • Agyei Yeboah Gideon (Lypstyk) – ATU

BEST STUDENT INFLUENTIAL / MOST INFLUENTIAL STUDENT

  • Emmanuella Akyemah Ntoni (Lady Nuella) – UPSA
  • Dorren Makafui Abomah (Ayigbe Beyounce) – ATU
  • Amiratu Abubakari (Amira) – UPSA
  • Victoria Adwoa Kwao (Vickieee) – University of Ghana
  • Uthman Attik (Tickle) – ATU
  • Stephen Mensah (Revano) – ATU
  • Shadrack Kojo Anokye (Anokye BA) – Koforidua Technical University
  • Shadrack Appiah Adjei (Son of God) – Bagabaga College of Education
  • Seth Ashigbui (Seth Ashigbui Guru) – UEW
  • Samuel Mensah (Samuel Mensah) – ATU
  • Richmond Kwabena Boateng (Raymond) – UPSA
  • Richard Donkor (Ambition) – University of Ghana
  • Regina Tetteh (She Is Gina) – ATU
  • Prince Kwofie Fordjour (Oheneba) – ATU
  • Prince Agyemang (Prince) – Kumasi Technical University
  • Pearl Esther Asiamah (Pearl) – Koforidua Technical University
  • Oscar Ameyaw (Ameyaw Oscar) – Jackson College of Education
  • Obiri-Nuamah Anthony (Akonoba Nyamekye Tommy) -Mampong Technical College of Education
  • Michael Kwaku Bram Mintah (Michael) – University of Ghana
  • Lydia Korantemaa Gyampo (Counselor Cana) – SDA College of Education Asokore-Koforidua
  • Kabutey Nartey (Kabutey) – ATU
  • Richmond Attah-Mintah Castilo Jnr (Castilo Jnr) – KNUST
  • Jessica Tiwah Safo (Maame Tiwah) – University of Ghana Legon
  • Jerry John Arhin (Qwofisuccess) – UCC
  • Isaac Kofi Amoah (Education) – UCC
  • Hillary Esther Quaye (Hillary Esther) – University of Ghana
  • Hanney Victor Hanney (Cyberghost) – Accra Technical University
  • Frank Tsikata (Tsikata) – University of Ghana Legon
  • Frank Oteng (GH LAGATIN) – ATU
  • Eva Frimponmaa Baffoe (Adepa Eva) – ATU
  • Emmanuel Asamoah (Pilato de law) – UEW
  • Elvan Boateng (Naya) – UPSA
  • Dorcas Asiedu (Dorcas) – Knustford University College
  • Dora Goodhead (Goodhead) – WISCONSIN
  • Chief Addysam (Chief Signature) – Knustford University
  • Celebrities Friend (Celebrities Friend) – ATU
  • Cassandra Williams Danquah (Adepa) – Narh Bita College
  • Bernect Assafuah (Bernect Assafuah) – UCC
  • Baidoo Ennin John (Kofi Baidu) – Koforidua Technical University
  • Ayishatu Harun Sulemana (Yiisha) – ATU
  • Anne Esinam Agboh (Noble Lady) – ATU
  • Aki-Ola Aziz (Aki Ola) – University of Ghana Legon
  • Adjei Fordjour Evans (Barrister) – University of Ghana Legon
  • Abdul Sallam Akonbangre (Abdul Sallam Akonbangre) – SDD-UBIDS

BEST STUDENT CONTENT CREATOR

  • Princess Amankwa-Sakyi (Ewura’s Makerover – Glam Hub) – UPSA
  • Jude Junior Okafor (Humble Lamba) – ATU
  • Amiratu Abubakari (Amira) – UPSA
  • Emmanuel Tagoe (Rondon) – ATU
  • Richmond Tabi (Al Pha) – ATU
  • Richard Tieku (Black Richood) – UEW
  • Mahalia Akatugba (Lia Kat) – UPSA
  • Appiah Amankwah Georgina (Gina De Poet) – SDD UBIDS
  • Andrew Antwi Marfoh (Berry Agyeiwaa) – Valley View University

BEST STUDENT IN DIASPORA/BEST FOREIGN STUDENT

  • Johnetta Garan – Crystal Galaxy College
  • Anoff Anim (Anoff Anim) – University of Bradford
  • Thelma Japy – Crystal Galaxy College
  • Beatriz Elonga – Crystal Galaxy College
  • Diane Adjo Ameyissa – Crystal Galaxy College

Leave a Reply

Your email address will not be published.